Wyjścia wysokogórskie

Żabia Lalka - nasze małe Cerro Torre

Żabia Lalka to niewielka turnia w południowo-zachodniej, bocznej grani Żabiego Mnicha w Dolinie Rybiego Potoku. Jest to jeden z ciekawszych obiektów skalnych w tej części Tatr.

Żabia Lalka znajduje się na wysokości 2095 metrów n.p.m. i wznosi się na wysokość ok. 20 metrów ponad otaczające ją tereny. Niewielka, charakterystyczna turnia zwraca uwagę swoim kształtem - przypomina lalkę, stąd też jej nazwa. Jest to skalna turniczka zbudowany z tatrzańskiego granitu. Żabia Lalka wyróżnia się także ciekawą strukturą skał - występują na niej liczne wgłębienia i nisze.


zabia-lalka-tatry-wysokie

Żabia Lalka – podstawowe informacje

O Żabiej Lalce tak pisał w swoim przewodniku „Grań Żabiego” Władysław Cywiński, przewodnik tatrzański, taternik, ratownik TOPR, jeden z największych znawców Tatr: “Odwiedzajacy po raz pierwszy Morskie Oko zwracają uwagę na po pierwsze Mnicha, po drugie Chłopka, po trzecie Żabią Lalkę. Po 100-krotnym powiększeniu byłby to ideał góry – prawdziwa Cerro Torre!”


Do turni można dotrzeć z kilku stron, ale jest to zabawa dostępna tylko taternikom lub ambitnym turystom z doświadczeniem wspinaczkowym pod opieką tatrzańskiego przewodnika wysokogórskiego. Na szczycie Żabiej Lalki znajduje się mała, skalna platforma z pięknym widokiem na otaczające szczyty i Dolinę Rybiego Potoku.

zabia-lalka-tatry-wysokie

Kilka słów o historii

Jej historia sięga początków taternictwa. Pierwsze odnotowane wejście miało miejsce 5 sierpnia 1908 r. drogą z Przełączki pod Żabią Lalką. Tego historycznego przejścia dokonali Janusz Chmielowski, Gyula Komarnicki, Adam Kroebl z przewodnikiem Józefem Gąsienicą Tomkowym. W kolejnych latach Żabia Lalka była oblegana przez wspinaczy. Jednak w okresie II wojny światowej i tuż po niej zainteresowanie nią nieco osłabło. W latach 60. XX wieku turnia stała się popularnym miejscem wspinaczki skalnej, zwłaszcza wśród młodych taterników.


Dziś Żabia Lalka pozostaje jednym z ciekawszych obiektów wspinaczkowych w Tatrach. Choć nie jest najwyższym i najtrudniejszym obiektem, oferuje wiele emocji i wyzwań dla doświadczonych wspinaczy. Jest także dobrym miejscem na trening dla początkujących taterników, którzy chcą zdobywać umiejętności wspinaczkowe w bezpiecznych warunkach.


Teraz czas ruszyć w góry i teorię zamienić w praktykę – https://polarsportadventures.pl/oferta-lato/wyjscia-wysokogorskie/zabia-lalka/

zabia-lalka-tatry-wysokie

Wyjście na Żabią Lalkę

Data: 08.09.2023
Cena: 780 pln

Więcej Info