Skituring

Jak zacząć przygodę ze skituringiem?

Narty skiturowe to coraz bardziej popularna forma aktywności zimowej, która łączy w sobie elementy narciarstwa zjazdowego i biegowego. Skitury pozwalają na pokonywanie trudnych terenów górskich bez korzystania z wyciągów narciarskich. Jeśli chcesz spróbować tej dyscypliny, oto kilka porad, jak zacząć przygodę z nartami skiturowymi.


1. Wybierz odpowiedni sprzęt

Narty skiturowe różnią się od zwykłych nart zjazdowych tym, że mają specjalne wiązania i foki (paski ze sztucznego futra), które umożliwiają podchodzenie pod górę bez zsypywania się nart. Wiązania skiturowe mają możliwość odpięcia pięty narty od buta podczas wchodzenia i zapięcia jej przed zjazdem. Foki zapobiegają cofaniu się nart na śniegu i ułatwiają przyczepność. Do skituringu potrzebujesz także specjalnych butów i kijów.

2. Znajdź odpowiednie miejsce

Narty skiturowe nadają się do jazdy poza trasami narciarskimi, ale nie oznacza to, że możesz jeździć gdziekolwiek chcesz. Musisz wybierać tereny bezpieczne i odpowiednio przygotowane do tego typu aktywności. Unikaj miejsc zagrożonych lawinami, skałami lub innymi przeszkodami. Sprawdzaj prognozę pogody i warunki śniegowe przed wyjazdem. Skorzystaj z mapy lub GPS-a, aby nie zgubić się w górach.

Zawrat-na-skiturach

3. Naucz się techniki jazdy na nartach skiturowych

Jazda na nartach skiturowych wymaga opanowania zarówno techniki podchodzenia pod górę, jak i zjeżdżania w dół. Podczas podchodzenia musisz utrzymywać równowagę i rytm na nartach oraz dostosowywać krok do nachylenia terenu. Podczas zjeżdżania musisz umiejętnie hamować i skręcać na nartach oraz radzić sobie z różnymi rodzajami śniegu (miękki, twardy, puchowy itp.). Możesz zapisać się na kurs lub poprosić o pomoc bardziej doświadczonego narciarza.

4. Dbaj o bezpieczeństwo i etykietę w górach

Jako narciarz skiturowy musisz mieć ze sobą zestaw lawinowy (sonda, łopata i detektor), apteczkę pierwszej pomocy oraz telefon komórkowy lub radiostację w razie awarii lub wypadku. Musisz także przestrzegać zasad etykiety w górach: nie zakłócaj spokoju zwierząt i innych ludzi; nie zaśmiecaj środowiska; nie jeździj po zamkniętych trasach lub obszarach chronionych; ustępuj pierwszeństwa pieszym lub innym narciarzom; pomagaj osobom potrzebującym.

5. Ciesz się pięknem natury i swoją pasją!

Narty skiturowe to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego w górach oraz podziwianie krajobrazów zimowej przyrody. To także okazja do poznawania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach i wspólnego dzielenia się emocjami ze sportu.

6. Baw się i dużo ćwicz!

Skoro poznałeś już kilka podstaw jak zacząć przygodę ze skituringiem to czas ruszyć w góry i teorię zamienić w praktykę! Zapraszamy na szkolenia skiturowe razem z naszą Szkołą Górską Polar Sport Adventures – https://polarsportadventures.pl/oferta-zima

Trzydniowianski-Wierch-na-skiturach

Trzydniowiański Wierch

Data: 09.03.2024
Cena: 369 pln

Więcej Info

skitury-na-slowacji-jak-dobrac-foki-do-nart-skiturowych-skituring-zawrat-na-skiturach

Zawrat

Data: 16.03.2024
Cena: 469 pln

Więcej Info

giewont-na-skiturach-kasprowy-na-skiturach-Skitury-na-Kasprowym-Wierchu

Kasprowy Wierch

Data: 16.03.2024
Cena: 269 pln

Więcej Info

Wolowiec-z-Doliny-Chocholowskiej

Wołowiec

Data: 23.03.2024
Cena: 369 pln

Więcej Info

kasprowy-na-skiturach-kasprowy-na-skiturach-Skitury-na-Kasprowym-Wierchu

Giewont

Data: 06.04.2024
Cena: 469 pln

Więcej Info

skitury-na-hali-gasienicowej-Przelecz-Karb-z-Hali-Gąsienicowej-skitury-kasprowy-wierch-na-skiturach

Przełęcz Karb

Data: 13.04.2024
Cena: 369 pln

Więcej Info