Główna  /  Góry świata  / 

Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina

Rumunia / Bukowina / Borsa

Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina

NOWOŚĆ

Profil: góry świata

Cena: na zapytanie

Rezerwuj

Masz pytania do oferty?

Zapytaj o ofertę

Zadzwoń

  • tel. 570 440 276
  • Pon - Pt: 11.00 - 19.00

Opis:

Część Karpat Wschodnich, leżących na terenie północnej Rumunii, obfituje w liczne i różnorodne pasma górskie, fascynujące wędrowców swoim zróżnicowanym charakterem, wspaniałymi widokami oraz często dużą dozą samotności, której nie dozna się w Karpatach Polskich.

 

Góry Marmaroskie są jednym z najciekawszych pasm gór rumuńskich – zarówno pod względem budowy i krajobrazu, jak i pod kątem historycznym, co wiąże się z bliskością Ukrainy oraz przebiegającą tu niegdyś granicą rumuńsko-polską. Są to góry w dużym stopniu dzikie z rzadko uczęszczanymi szlakami. Góry Rodniańskie, zwane przez polskich krajoznawców Alpami Rodniańskimi, zachwycają rozbudowaną rzeźbą alpejską, a ich najwyższy szczyt jest jednocześnie najwyższym wierzchołkiem Karpat Wschodnich. Wulkanicznym pochodzeniem cechują się Góry Gutyjskie oraz Kelimeńskie, których grzbiety usiane są dodatkowo wapiennymi skałkami. Skalne wychodnie są też charakterystyczne dla gór Rarău (zwłaszcza słynne Skały Księżniczki), a zbocza tego pasma urzekają urokliwymi halami i łąkami z pasącymi się stadami owiec. Najwięcej tego typu „skalnych atrakcji” zobaczymy w popularnym masywie Ceahlău, zwanym mołdawskim Olimpem, oraz w górach Haşmaş z Wąwozem Bicaz oraz Jeziorem Czerwonym.

 

Ta część Karpat Wschodnich, po których będziemy się poruszać, jest także niezwykle bogata pod kątem przyrodniczym – na naszej trasie znajdą się cztery parki narodowe, jeden park przyrody (krajobrazowy) oraz liczne rezerwaty!

 

Marmarosz i Bukowina to także regiony bardzo ciekawe historycznie i kulturowo, więc w przypadku pogorszenia pogody i niemożności pójścia w góry nie zabraknie atrakcji alternatywnych.

 

Dzień 1

Zbiórka przy ul. Kałuży w Krakowie (w okolicy stadionu Cracovia) o godz. 21.45. Wyjazd o godz. 22.00.

 

Dzień 2

Przejazd przez Słowację i Węgry do Rumunii. Po przyjeździe rozruszamy się podczas niedługiej wędrówki w wulkanicznych Górach Gutyjskich. Podążymy grzbietem do rezerwatu geologicznego, zwanego Kogucim Grzebieniem (Creasta Cocoşului) ze względu na zwieńczenie wyniosłymi skalnymi wychodniami.

Przejazd do hotelu w okolice Borşy, obiadokolacja, nocleg.

 

Trasa piesza: długość 12 km, czas przejścia ok. 4 h, suma podejść 600 m

 

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd na przełęcz Przysłop (1416 m n.p.m.), będącą granicą między Transylwanią a Mołdawią, skąd ruszymy w Góry Rodniańskie. Zdobędziemy szczyt Gărgălău (2159 m n.p.m.), u którego podnóży znajduje się malowniczy kocioł polodowcowy z jeziorkiem Izvorul Bistriţei. Po opuszczeniu grzbietu zobaczymy Koński Wodospad (Cascada Căilor, ok. 90 m wysokości), po czym zejdziemy do turystycznego kompleksu Borşa.

Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Trasa piesza: długość 19 km, czas przejścia ok. 7 h, suma podejść 800 m

 

Dzień 4

Po wczesnym śniadaniu przejedziemy w dolinę rzeki Ruskowej, by podążyć na najwyższy szczyt Gór Marmaroskich – Vf. Farcău (1956 m n.p.m.). W trakcie wędrówki czekają nas widoki na rozległe hale z zabudowaniami pasterskimi, a na szczycie dalekie panoramy, w tym na Karpaty Ukraińskie (m.in. na Czarnohorę z obserwatorium na Popie Iwanie). Pomiędzy Farcăulem a bliźniaczym Mihaileculem (1918 m n.p.m.) leży jeziorko Vinderel, którego tafla wody zdaje się być zawieszona nad przepaścią. Na okolicznych połoninach bardzo często wypasają się stada owiec i koni.

Po długiej wędrówce powrócimy do hotelu – obiadokolacja, nocleg.

 

Trasa piesza: długość 22 km, czas przejścia ok. 9 h, suma podejść 1550 m

 

Dzień 5

Po śniadaniu dojedziemy busem pod klasztor Pietroasa w Borşy, usytuowany we wspaniałej górskiej scenerii, by ponownie ruszyć w Góry Rodniańskie, tym razem na ich najwyższy wierzchołek. Dotrzemy do jeziorka Iezer położonego w kotle u jego podnóży, a następnie, obserwując imponującą rzeźbę alpejską, dotrzemy na szczyt Pietrosula (2303 m n.p.m.) z imponującą dookolną panoramą. Do klasztoru powrócimy tą samą trasą.

Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Trasa piesza: długość 17 km, czas przejścia ok. 7 h, suma podejść 1350 m

 

Dzień 6

Po śniadaniu i wykwaterowaniu opuszczamy Marmarosz i kierujemy się do sąsiedniego regionu – Mołdawii. Charakter zarówno gór bukowińskich, jak i tutejszej zabudowy czy tradycji ludowych jest już zupełnie odmienny.

Przejedziemy w góry Rarău, gdzie zdobędziemy najwyższy szczyt o tej samej nazwie (1649 m n.p.m.) oraz wejdziemy na fantazyjne Skały Księżniczki, związane z legendą o pięknej Helenie, żonie Piotra Raresza. Następnie zejdziemy do Câmpulungu, przechodząc przez grzbiety pokryte łąkami i połoninami, z którymi wspaniale komponują się zabudowania pasterskie.

Przejazd do hotelu w okolice Vatra Dornei, obiadokolacja, nocleg.

 

Trasa piesza: długość 17 km, czas przejścia ok. 6 h, suma podejść 450 m, suma zejść 1200 m

 

Dzień 7

Po śniadaniu ruszymy w kolejne pasmo górskie – tym razem w Góry Kelimeńskie o wulkanicznej genezie. Z okolic nieczynnej kopalni siarki podążymy na główny grzbiet, stanowiący krawędź rozległej kaldery wulkanicznej. Podczas niezwykle widokowej wędrówki zdobędziemy najwyższy szczyt masywu, Pietrosa Kelimeńskiego (2100 m n.p.m.), po czym łagodną doliną zejdziemy do miejscowości Gura Haiti.

Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

 

Trasa piesza: długość 20 km, czas przejścia ok. 7 h, suma podejść 800 m, suma zejść 1300 m

 

Dzień 8

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejedziemy do Durău, kurortu górskiego położonego u podnóża niezwykle popularnych gór Ceahlău. Bogactwo rozmaitych mitów i legend, powiązanych przez lokalny folklor z fantazyjnymi wychodniami skalnymi, nadało mu nazwę mołdawskiego Olimpu.

Podczas wędrówki zobaczymy wodospad Duruitoarea, po czym wśród skałek o intrygujących kształtach osiągniemy główny grzbiet pasma. Po krótkim odpoczynku przy schronisku Dochia wejdziemy na szczyt Toaca (1904 m n.p.m.), pokonując… ponad 500 stromych stopni schodów. Dookolna panorama obejmuje liczne pasma górskie, wśród których urokliwie zatopione jest jezioro Bicaz.

Po powrocie do Durău przejedziemy do hotelu w okolicy – obiadokolacja, nocleg.

 

Trasa piesza: długość 14 km, czas przejścia ok. 7 h, suma podejść 1300 m

 

Dzień 9

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przedostaniemy się w wapienne góry Haşmaş nad Jezioro Czerwone (Lacul Roşu). Po drodze pokonamy spektakularny Wąwóz Bicaz z kilkusetmetrowymi pionowymi ścianami. Krótka wycieczka zaprowadzi nas na szczyt Suhardu Mic (1344 m n.p.m.), skąd rozpościera się widok na jezioro.

Wczesnym popołudniem ruszymy w stronę granicy rumuńsko-węgierskiej do hotelu w okolicy Baia Mare. Obiadokolacja, nocleg.

 

Trasa piesza: długość 4 km, czas przejścia ok. 2 h, suma podejść 400 m

 

Dzień 10

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd przez Węgry i Słowację. Powrót do Krakowa w późnych godzinach popołudniowych.

 

Uwaga! Program w zależności od warunków pogodowych i kondycji grupy może ulec zmianie.

 

W cenie:

Cena zawiera:

 

- transport

- opiekę wykwalifikowanego polskojęzycznego przewodnika z rumuńskimi uprawnieniami górskimi

- 8 noclegów (4 w okolicy Borşy, 2 w okolicy Vatra Dornei, 1 w okolicy Durău, 1 okolicy Baia Mare)

- śniadania i obiadokolacje

- ubezpieczenie.

 

Cena nie zawiera:

 

- biletów wstępu do parków narodowych – ok. 40 RON (płatne na miejscu). W przypadku znacznego pogorszenia pogody i braku możliwości wyjścia na trasę planowane są odwiedziny kilku obiektów turystycznych (płatne dodatkowo, 5-10 RON/obiekt).

Uwagi:

Informacje dodatkowe:

 

- Polska znajduje się na „zielonej liście” Rumunii, co oznacza, że wjazd do tego kraju dla Polaków jest możliwy bez szczepień i bez wykonywania dodatkowych testów

- trasy nie są bardzo forsowne, aczkolwiek wymagają dobrej kondycji fizycznej

- podane parametry tras pieszych (kilometry, przewyższenia, czas przejścia) są podane w przybliżeniu; czasy przejścia tras pieszych podane są bez uwzględnienia przerw i postojów

- przejścia odbywają się „na lekko”

- koszt ok. 40 RON na wstępy do parków narodowych należy opłacić na miejscu dodatkowo

- ceny w Rumunii zbliżone są do cen w Polsce, po drodze będzie możliwość wymiany pieniędzy (najkorzystniej jest zabrać z Polski euro).

Plan:

Galeria:

Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina/1
Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina/2
Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina/3
Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina/4
Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina/5
Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina/6
Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina/7
Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina/8
Góry północnej Rumunii | Marmarosz i Bukowina/9

Terminy

please wait...

Położenie

Trasa

Rozkład jazdy

Dopłaty i zniżki

Proszę czekać ...